Projekt „A gdyby jej nie było…” w ramach programu Niepodległa 2019 Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach

Projekt „A gdyby jej nie było…” w ramach programu Niepodległa 2019
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach

Po raz kolejny Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach realizuje projekt w ramach programu wieloletniego Ministerstwa Kultury „Niepodległa”.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „A gdyby jej nie było…” i ma na celu utrwalenie lokalnej tożsamości, podkreślenie wspólnoty wartości, a także poszerzenie wiedzy o historii odzyskiwania niepodległości zwłaszcza w kontekście lokalnej historii.
W tym roku zrealizowaliśmy szereg zadań, a wśród nich:

Piknik historyczny „Wojenko, wojenko”
15 sierpnia 2019 w Rososzy w rocznicę Cudu nad Wisłą odbył się piknik patriotyczny upamiętniający zwycięstwo podczas Bitwy Warszawskiej i słynny manewr znad Wieprza. Podczas pikniku miały miejsce m.in. pokazy i rekonstrukcje historyczne, prezentacje sprzętu wojskowego, występy artystyczne w repertuarze patriotycznym i wojskowym oraz koncert gwiazdy wieczoru – zespołu REDLIN.

Piknik patriotyczny „100 lat niech żyje nam!”
7 września 2019 świętowaliśmy 100. urodziny Niepodległej podczas rodzinnego pikniku patriotycznego na Placu Wolności! W programie znalazły się koncerty patriotyczne, rekonstrukcje historyczne, występy lokalnych grup artystycznych, warsztaty związane z rocznicą, konkursy i animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji! Imprezę zakończył koncert zespołu ALICETEA!

Konkurs literacki „Nasz bohater „Orlik”
Konkurs na utwór literacki o tematyce patriotycznej przeznaczony dla młodzieży i dorosłych ma przybliżyć nam postać Mariana Bernaciaka „Orlika”, który na stałe wpisał się w historię okolicy. Wybrane utwory usłyszymy podczas Koncertu Galowego.

Widowisko „A gdyby jej nie było…”
A co, gdybyśmy nie odzyskali Niepodległości? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów teatralnych pracujący pod okiem aktora teatru pantomimy – pana Bartłomieja Ostapczuka. Efektem warsztatów jest widowisko pantomimiczne, które mogli państwo obejrzeć na początku Koncertu.
Wystawa „Codzienność przedwojenna a niepodległa”
Jak wyglądały Ryki przed wojną? Czy życie ówczesnych mieszkańców różniło się od dzisiejszego? Codzienność przedwojenna i powojenna jest tematem plenerowej wystawy dokumentalnej prezentującej archiwalne i współczesne zdjęcia naszego miasta. Wystawa jest efektem warsztatów fotograficznych „Fotografia architektury, pejzażu miejskiego i reportażu” oraz zgromadzonych przez ich uczestników archiwaliów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, prezentowanej przed wejściem do kina.

„Zachować w pamięci – Wojenne Kobiety”
Historia w podręcznikach to zazwyczaj daty, bitwy i potyczki. Ale co działo się poza polem walki? Jak radziły sobie rodziny walczących – żony, dzieci? Poprzez przeprowadzenie wywiadów z żyjącymi kobietami – świadkami wydarzeń z minionych lat, dowiedzieliśmy się czym jest wojna dla zwykłego człowieka. Zebrany materiał został opracowany i udostępniony w formie ogólnodostępnego historyczno-wspomnieniowego internetowego bloga.

Warsztaty dla przedszkolaków „Moje miasto niepodległe”
Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych odbiorców mające na celu uświadomienie dzieciom jak ważna jest wolność i czym jest niepodległość. Podczas warsztatów w formie zabawy z wykorzystaniem kolorowych klocków oraz wykonaniem pracy plastycznej, odbywających się w przedszkolach, przekazane były najważniejsze wartości, jak poszanowanie wolności i ojczyzny. Prace możemy obejrzeć na wystawie plenerowej przed wejściem do kina.

„Nie!Podległa” – wystawa z wernisażem
„Nie!Podległa” to kobieca twarz Niepodległości. Wystawa prezentuje sylwetki ośmiu kobiet wybranych do pierwszego powojennego parlamentu. Kim były? Co chciały zmienić w ówczesnej Polsce? Czy zostały wysłuchane? Na te pytania odpowiedziały same parlamentarzystki odgrywane podczas wernisażu wystawy przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”. Wystawa prezentowana jest w Izbie „Orlika” w Centrum Kultury. Do wystawy została wydana także broszura historyczna na temat praw wyborczych kobiet.

Spotkania z lokalną historią
Kontynuując tradycję otwartych spotkań o tematyce historycznej, podobnie jak w ubiegłorocznym projekcie, zaprosiliśmy mieszkańców na wykłady na temat historii regionu, spotkania z lokalnymi miłośnikami dziejów miasta i okolic.
Podczas pięciu spotkań poruszaliśmy takie tematy, jak na przykład: historia twierdzy carskiej w Dęblinie, Ryki we wrześniu 1939, przyznanie praw wyborczych kobietom w 1919r., czy muzyczne spotkanie z piosenka międzywojenną w wykonaniu Tomasza Stockingera planowane na najbliższą niedzielę – serdecznie zapraszamy na to spotkanie w pałacyku o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

Warsztaty rękodzieła artystycznego „Niepodległa wiecznie młoda”
Wzorem ubiegłego roku seniorzy i seniorki po raz kolejny dołączyli do obchodów odzyskania Niepodległości. Podczas warsztatów hafciarskich prowadzonych przez lokalną artystkę rękodzieła panią Kazimierę Rogalę wspólnie wyhaftowali herb miasta Ryki. Podobnie jak wyhaftowane w zeszłym roku godło Polski, gotowa praca zostanie zaprezentowana dziś na scenie podczas Koncertu Galowego i zawiśnie na stałe w honorowym miejscu w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.

Warsztaty plastyczne „Niepodległość oczami młodego człowieka”
Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty z projektowania plakatu. Inspiracją do tworzenia była dyskusja „Czym jest niepodległość i czy potrafimy ją doceniać”. Warsztaty plastyczne poprowadziła plakacistka i malarka dr hab. Maja Wolna oraz Konrad Gelert – organizator Warsztatów Plakatu, grafik. Wszystkie prace zostały powielone i umieszczone w przestrzeni miejskiej. Oryginalne prace mogą Pastwo obejrzeć na wystawie plenerowej przed kinem.

Warsztaty plastyczne „Co to jest Niepodległość?”
Uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych opartych na lekturze książki „Zaklęcia na „W”. Pytaniem przewodnim było pytanie „Co by było, gdyby nie było niepodległości?” Efektem tych przemyśleń są prace plastyczne wykonane przez uczniów, którzy starali się oddać nastrój rzeczywistości wojennej i niepodległości w rodzinnej miejscowości.

Przegląd „Piosenką dla Niepodległej”
12 października odbył się Przegląd Piosenki „Piosenką dla Niepodległej” w przeglądzie wzięły udział dzieci i młodzież, którzy chcieli swoim talentem uświetnić odzyskanie Niepodległości i przypomnieć, że piosenka pomagała znieść wojenną rzeczywistość. Laureaci Przeglądu wystąpią na dzisiejszym Koncercie Galowym.

Koncert Galowy „A gdyby jej nie było…”
Wydarzenie artystyczne podsumowujące cały realizowany przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury projekt. Podczas Koncertu w kinie „Renesans” zaprezentujemy wszystkie działania w ramach tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości, wręczymy dyplomy oraz podziękowania. Koncert Galowy zwieńczy niezwykły występ gwiazdy wieczoru – pani Olgi Szomańskiej.