Zaproszenie do projektu „Wolność jest w nas”

Z wielką przyjemnością chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w kolejnym realizowanym przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach projekcie w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.
Hasło tegorocznego projektu to „Wolność jest w nas”. Poprzez działania edukacyjne i animacyjne chcemy umocnić poczucie wspólnoty lokalnej opartej na wartościach takich jak wolność i niezależność.
Wspólnie odkryjemy na nowo naszą lokalną historię, kulturę i tradycję i mamy nadzieję na Państwa obecność i aktywne uczestnictwo w projekcie. Wyrażamy nadzieję, że stan zagrożenia związany z epidemią koronawirusa w Polsce przeminie i uda się nam zrealizować wszystkie zaplanowane wydarzenia, których terminy uległy zmianie.

Zadania w ramach projektu:

1. Program poetycko-muzyczny ,,Niezłomni-Niepodlegli”
Program poetycko- muzyczny upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, w tym osobę majora Mariana Bernaciaka ,,Orlika”, naszego lokalnego bohatera. Program poetycko-muzyczny zostanie przygotowany i zaprezentowany przez rycką młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach.
Termin i miejsce: 2 marca 2020 – ZSZ nr 2 w Rykach

2. Warsztaty fotograficzne „Niepodległa wokół Nas – moje miasto w obiektywie”
Wszystkich dorosłych pasjonatów fotografii oraz młodzież zapraszamy do udziału w warsztatach fotograficznych „Niepodległa wokół nas – moje miasto w obiektywie”. Warsztaty mają na celu bliższe poznanie naszego miasta i jego walorów – pejzażu i architektury, w tym zabytków, które na stałe wpisały się w krajobraz naszego miasta.
Uczestnicy podczas cyklu 6 spotkań warsztatowych będą mieli okazję pozyskać wiedzę i umiejętności w zakresie fotografii pod okiem wykwalifikowanego instruktora fotografii. W warsztatach mogą uczestniczyć zarówno osoby posiadające już doświadczenie i dorobek w tej dziedzinie, ale także osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografią. Efektem warsztatów będzie wystawa plenerowa eksponowana w przestrzeni miejskiej.
Warsztaty rozpoczną się we wrześniu.

3. Warsztaty rękodzieła artystycznego ,,Niepodległa wiecznie młoda”
Warsztaty rękodzieła artystycznego dla seniorów prowadzone przez lokalną artystkę, panią Kazimierę Rogalę. W poprzednich edycjach, w ramach takich właśnie warsztatów uczestnicy wyhaftowali wspólnie godło Polski oraz herb miasta Ryki. Tym razem na warsztat zamierzamy wziąć tradycje ludowe i nasze lokalne dziedzictwo. Podczas warsztatów powstanie wielki zdobiony obrus oraz haftowane serwety nawiązujące do motywów zdobniczych z lokalnych strojów ludowych z okolic Ryk.
Do udziału w warsztatach zapraszamy członkinie KGW z gminy Ryki, seniorki z Klubu Seniora i wszystkich zainteresowanych rękodziełem i sztuką ludową.
Nabór na warsztaty trwa. Informacje i zapisy pod nr tel. 81 865 16 16.

4. Spotkania z lokalną historią
Wzorem ubiegłych lat w ramach obchodów Odzyskania Niepodległości, także w tym roku zapraszamy na Spotkania z lokalną historią – wydarzenia w formie wykładów, spotkań i prelekcji z historykami i lokalnymi pasjonatami historii. Spotkania te mają charakter otwarty – zapraszamy wszystkich ciekawych lokalnych dziejów.
W tym roku planujemy zorganizowanie pięciu Spotkań z lokalną historią, w tym jedno wyjazdowe. Celem spotkań jest upowszechnianie wśród mieszkańców wiedzy na temat wydarzeń historycznych, mających znaczenie dla odzyskiwania i utrzymywania Niepodległości w Polsce, mających miejsce na terenie naszej gminy i okolic, a także osób związanych z Rykami.

5. Zajęcia dla najmłodszych ,,Polak Mały”
Zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zajęcia w formie zabawy dotyczyć będą symboli narodowych i będą się składać z dwóch części. Pierwsza będzie miała formę konkursu stylizowanego na teleturniej. Po części konkursowej nastąpią warsztaty plastyczne, z których prace zostaną wyeksponowane podczas Koncertu Galowego 11 listopada 2020 w kinie „Renesans”.
Termin warsztatów: wrzesień – listopad 2020

6. Piknik rodzinny ,,Świętujmy Niepodległą”
Piknik rodzinny to doskonała okazja do wspólnego świętowania wolności i niepodległości Polski!
Na terenie zespołu pałacowo-parkowego przy siedzibie MGCK w radosnej i swobodnej atmosferze animatorzy bawić będą dzieci i dorosłych kolorowymi widowiskami, wystąpią dziecięce i młodzieżowe grupy artystyczne, nie zabraknie także konkursów z nagrodami oraz warsztatów plastycznych. W pikniku uczestniczyć będzie również Wasza ulubiona maskotka lokalna Rykuś! Wspólnie z grupami rekonstrukcji historycznych śpiewać będziemy pieśni patriotyczne i spróbujemy prawdziwej wojskowej grochówki!
Termin i miejsce: 6 września 2020 – zespół parkowo-pałacowy przy MGCK

7. Dzień Dziedzictwa Lokalnego
Gmina Ryki to gmina miejsko-wiejska, której nieodłącznym elementem tożsamości lokalnej są tradycje ludowe, kultywowane przez tutejsze zespoły artystyczne – zespoły śpiewacze i śpiewaczo – instrumentalne, zespoły obrzędowe, kapele ludowe, czy zespoły tańca ludowego, a także twórców rękodzieła artystycznego.
Jeśli chcecie posłuchać autentycznych dźwięków dawnej muzyki, spróbować wiejskich przysmaków i zabawić się na tradycyjnej ludowej potańcówce, to nie może Was tego dnia zabraknąć!
Nie zapomnijcie odwiedzić także jarmarku rękodzieła i produktów lokalnych, gdzie znajdziecie prawdziwe perełki sztuki ludowej.
Termin i miejsce: 20 września 2020 – Rynek Stary w Rykach

8. Konkurs na muzykę i tekst „Ryki – moja mała Ojczyzna”
Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do osób dorosłych, mieszkańców Gminy Ryki, pasjonatów literatury i muzyki, dla których wyrażanie emocji poprzez twórczość artystyczną nie jest obce. Autorskie prace powinny tematycznie odnosić się do naszego regionu, opowiadać o miłości do miejsca i ludzi, podkreślać motyw małej ojczyzny. Wybrany przez profesjonalne jury, tekst oraz kompozycja muzyczna zostaną wykorzystane w warsztatach muzycznych skierowanych do laureatów Konkursu Piosenki Patriotycznej. Efektem tych warsztatów będzie prezentacja autorskiego utworu w wykonaniu wszystkich laureatów w dniu 11 listopada 2020 r. podczas Koncertu Galowego w kinie „Renesans”. W konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody!
Zgłoszenia do konkursu już w maju!

9. Przewodnik dla dzieci ,,Z Rykusiem po Rykach”
Gdzie znajduje się największy obraz w Rykach? Który zabytek jest najwyższy? Czy w Rykach słychać było kiedyś ryczenie? Co to jest neogotyk? Skąd się wziął w Rykach prąd? Na te i wiele innych trudnych pytań odpowie ilustrowany przewodnik po mieście skierowany do najmłodszych. Wierszowaną opowieść przedstawi ulubiona przez dzieci maskotka miejska Rykuś, a kolorowe ilustracje zachęcą do oglądania książeczki. Wspólnie z Rykusiem dzieci wybiorą się na spacery zwiedzając miasto i poznając najważniejsze miejsca i ciekawostki. Po spacerze odbędą się warsztaty plastyczne dotyczące historii miasta.
Wspólne zwiedzanie z Rykusiem już we wrześniu.

10. Gra miejska „Tropem Orlika”
Miłośników lokalnej historii oraz przygód i łamigłówek, a także tych, którzy chcieliby lekcję historii odrobić
w sposób ciekawy i angażujący zapraszamy do udziału w fabularyzowanej grze miejskiej poświęconej najsłynniejszemu w naszym rejonie Żołnierzowi Wyklętemu mjr Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik”. Fabuła gry opierać się będzie na treści listu odnalezionego w dawnym sklepie Orlika, w którym bohater pisze o tajemniczej skrytce, która znajduje się gdzieś na terenie miasta. Do listu dołączona została mapa ze wskazówkami, jak odnaleźć skrytkę. Uczestnicy gry wędrują w grupach zgodnie z trasą oznaczoną na mapie
i wykonują wskazane przez Bernaciaka zadania wymagające uwagi, spostrzegawczości, orientacji w terenie
i refleksu. Jeśli przejdą tę próbę, będą godni otrzymać pośmiertny podarunek od samego Orlika, a najlepsze drużyny zostaną nagrodzone!
Gra odbędzie się w październiku 2020 r.
Start w MGCK/Izba „Orlika”. Informacje i zapisy pod nr tel. 81 865 16 16.

11. Koncert ,,Klasyka w Rykach”
„Klasyka w Rykach” to koncert z muzyką polskich kompozytorów, podczas którego zamierzamy przedstawić twórczość kompozytorów działających w czasie odzyskania niepodległości, tuż przed tym wydarzeniem i tuż po nim oraz to jak ważną rolę odegrali muzycy tworząc dzieła, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Planowany koncert odbędzie się na terenie zespołu pałacowo-parkowego, w pięknej scenerii, na Letniej Scenie MGCK. Koncertowi towarzyszyć będzie także wystawa plenerowa historyczna.
Na koncert zapraszamy w lipcu.

12. Piknik historyczny ,,Wojenko, wojenko…”
Piknik historyczno – militarny upamiętniający Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy w dniu 15 sierpnia. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, będącej częścią wojny polsko-bolszewickiej.
W okolicach Ryk znajdował się punkt dowodzenia Józefa Piłsudskiego podczas tej Bitwy. Piłsudski przeprowadził stąd manewr wojskowy zwany „kontrofensywą znad Wieprza”. Zamierzamy przypominać
i utrwalać wiedzę o tym ważnymwydarzeniu historycznym, a jednocześnie wspólnie świętować to piękne zwycięstwo.
Podczas pikniku odbędą się występy lokalnych artystów, pokazy i rekonstrukcje historyczne, pokazy musztry paradnej oraz sprzętu wojskowego. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – warsztatów dla dzieci
o tematyce historycznej, animacji i zabaw plenerowych oraz konkursów z nagrodami!
Termin i miejsce: 22 sierpnia 2020 – Stadion Miejski w Rykach

13. Konkurs ,,Piosenką do Niepodległej”
W tym roku chcielibyśmy zaproponować wokalistom solowym, zespołom wokalnym oraz chórom udział
w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Uczestnikom z terenu gminy Ryki z wszystkich grup wiekowych (od przedszkola do seniora) pozostawiamy do wyboru szeroki repertuar utworów – pieśni żołnierskie, legionowe, powstańcze, religijne, pieśni opiewające piękno naszej Ojczyzny oraz takie, które wyrażają cześć dla wszystkich, którym „umrzeć przyszło latem”, którzy ze śpiewem na ustach, w blasku chwały „prosto do nieba czwórkami szli”. Ale też i takie, które wyrażają radość, że „żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą”.
Dla laureatów zorganizowane zostaną warsztaty wokalne z profesjonalnym muzykiem, podczas których przygotują wykonanie utworu autorskiego wyłonionego podczas konkursu na tekst i muzykę w konkursie „Ryki – moja mała Ojczyzna”. Prezentacja utworu odbędzie się podczas Koncertu Galowego w dniu 11 listopada w Kinie „Renesans”.
Termin konkursu 7 października 2020 – Kino „Renesans”
Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępny na stronie http://mgck.ryki.pl/konkursy-i-przeglady/

14. Konkurs na widowisko patriotyczne „Jest takie miejsce, taki kraj”
W ramach realizacji projektu Niepodległa, pragniemy zaprosić dzieci i młodzież do udziału w konkursie na widowisko patriotyczne, ukazujące poczucie silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem z jego historią, tradycją i wartościami poprzez pryzmat utworów poetyckich, muzycznych oraz innych środków wyrazu artystycznego.
Najlepsze widowiska zaprezentowane zostaną podczas Koncertu Galowego w dniu 11 listopada 2020 r.
Termin konkursu 26-27 października 2020 – Kino „Renesans”
Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępny na stronie http://mgck.ryki.pl/konkursy-i-przeglady/

15. Koncert Galowy ,,Wolność jest w nas”
11 listopada 2020 r. zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Ryki na uroczysty Koncert Galowy z okazji Święta Niepodległości. Koncert odbędzie się w kinie „Renesans” i będzie artystycznym zwieńczeniem realizowanego przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury przeprowadzonego projektu „Wolność jest w nas”. Podczas Koncertu Galowego zaprezentują się laureaci wszystkich konkursów, wręczone zostaną nagrody, przedstawimy wszystkie działania upamiętniające odzyskanie Niepodległości. Koncert zwieńczy występ gwiazdy wieczoru.

Partnerami projektu „Wolność jest w nas” są:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
Światowy Związek Żołnierzy AK Koło w Rykach im. mjr Mariana Bernaciaka ,,Orlika”
Warsztaty Terapii Zajęciowej
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Rykach
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach
Towarzystwo Przyjaciół Ryk
Stowarzyszenie „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rykach”
Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego

Patronat medialny nad projektem „Wolność jest w nas” objęli: Echo Katolickie, Portal LRY24, Portal DęblinNews

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.