Wirtualna wystawa rzeźb Piotra Władzińskiego pt. „Stworzone przez naturę odnalezione przez człowieka”

Serdecznie zapraszamy Was do obejrzenia wirtualnej wystawy rzeźbiarskiej Piotra Władzińskiego, pt. „Stworzone przez naturę – odnalezione przez człowieka”. – nauczyciela LO im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

Słowo od autora

Różnorodność form stworzonych przez naturę jest nieograniczona. Zainspirowany ich pięknem zacząłem wiele lat temu dzieła natury eksponować. Mój wkład w dzieło to: znalezienie (dostrzeżenie) potencjalnego obiektu, autorska obróbka (po której krystalizuje się wizja rzeźby), podkreślenie pewnych szczegółów, czasami dodanie własnych elementów, ostateczne  nadanie nazwy. Jest to proces niejako odwrotny do klasycznego procesu tworzenia dzieła sztuki. Zasadą jest to, aby moja ingerencja w naturalną formę była jak najmniejsza (sporadycznie odstępuję od tej zasady patrz „Kobieta”) Niektóre rzeźby są wieloznaczeniowe bo ustawione w zmienionej pozycji i w odmiennej scenerii jawią się jako zupełnie co innego patrz „Jednorożec” i „Kuna”, „Jaszczur” i „Skok w przepaść”, „Waran” i „Macierzyństwo”, „Szczur” i „Kameleon” Nie wykonuję rzeźb na zamówienie, nawet ich nie poszukuję. Ja je najczęściej po prostu przypadkowo dostrzegam. Materiał z którym pracuję to drewno poddane zazwyczaj naturalnej obróbce. Czasami dodaję drobne detale miedziane lub kamienne.  Rzeźby wykonywane są w kolorze czarnym, jedną autorską techniką (z pewnymi wyjątkami), zabezpieczone przed korozją biologiczną i nawoskowane.

[huge_it_gallery id=”192″]

Niezwykle rzadko znajduję również interesujące formy kamienne. Najcenniejszym moim znaleziskiem, niezwykłym (według mojej oceny-być może jako przejaw pareidolii) jest naturalna rzeźba kamienna o masie 27 kg i długości 40 cm. Nadałem jej nazwę „Początek i koniec” Można postrzegać ją różnie w zależności od kąta pod jakim oglądamy obiekt oraz od oświetlenia. W ogólnym zarysie najbardziej widoczna jest głowa mężczyzny z brodą (widok z przodu) i głowa praprzodka człowieka (widok z boku). Natomiast w szczegółach można dopatrzeć się czaszki i kilku innych zarysów.

[huge_it_gallery id=”194″]