Wernisaż wystawy Grzegorza Bajorka

Miejsko-Gminne Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Grzegorza Bajorka, który odbędzie się 25 lutego, o godzinie 16.00 w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Grzegorz Bajorek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Za wkład w pracę przy Ołtarzu Wita Stwosza otrzymał wraz z zespołem konserwatorów odznaczenie „Honoris Gratia” i Srebrny Krzyż Zasługi. Artysta wraz z żoną prowadzi firmę „Sun-Art. Pracownia Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki”.

Na wystawie będzie można obejrzeć, m.in. miniaturową kopię „Krucyfiksu z Perugii”, który został namalowany przez mistrza od Św. Franciszka w 1272 roku. Krucyfiks wycięty z lipowego drewna namalowano , wykorzystując XIII – wieczną technikę. Farba składa się z wymieszanych sypkich pigmentów z żółtkiem kurzego jaja. Tylko stojąc przed krucyfiksem, możemy docenić świetlistość bijących z niego barw, cofnąć się w czasie i usiłować zrozumieć, jakie robił wrażenie na spoglądających w górę wiernych. Krucyfiks w oryginale ma wysokość 4,1 m.

Podczas wernisażu zostaną także zaprezentowane prace z okresu akademickiego oraz z czasów podróży, portrety wykonywane tuszem, piórkiem i ołówkiem, akwarelowe pejzaże oraz martwa natura wykonana techniką olejną.