I Kongres Kultury województwa lubelskiego

W dniach 6-7 września Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach wraz z Kinem Renesans brało udział w I Kongresie Kultury Województwa Lubelskiego, który odbywał się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

 

I Kongres Kultury Województwa Lubelskiego

z udziałem dyrekcji oraz instruktorów Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Rykach.

Na terenie całego województwa lubelskiego działa ponad 200 instytucji kulturalnych, które organizują co roku kilkadziesiąt tysięcy wydarzeń.
I Kongres Kultury Województwa Lubelskiego, który odbył się w dniach 6-7.09.2017 w Centrum Wspierania Kultur w Lublinie był więc świetną okazją do do dyskusji dotyczącej w jaki sposób można podnieść rangę wydarzeń, okazją do wymiany poglądów i wypracowania rekomendacji dla instytucji, samorządowców i animatorów życia kulturalnego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi prof. Piotr Dahlig z Uniwersytetu Warszawskiego, który mówił o kulturze tradycyjnej, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, z wykładem o nauce jako części kultury, czy Paweł Potoroczyn, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza (wykład: „Przyszłość kultury”).
Najważniejszym gościem był jednak urodzony w Czechosłowacji Anglik z tytułem szlacheckim Sir John Tusa – dyrektor generalny BBC World Service, dyrektor słynnego Barbican Centre w Londynie, autor książek historycznych o roli sztuki, który swój wykład poświęcił znaczeniu wspierania oddolnych inicjatyw artystycznych, które są „fundamentem rozwoju branży kreatywnej”.
Finałem pierwszego dnia był koncert „Gościniec lubelski”, w którym wystąpili: zespół śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy Drugiej, Rodzinna kapela Butrynów, Boygn trio, Kapela ze Wsi  Warszawa Orkiestra św. Mikołaja.
Drugi dzień poświęcony był wypracowaniem wniosków wypływających z dyskusji w 12 tematycznych panelach, w których czynnie uczestniczyła kadra MGCK w Rykach, poruszających takie tematy jak : kultura tradycyjna, współpraca transgraniczna, kultura studencka, organizacje kultury czy przyszłość kultury.
Podsumowania I Kongresu Kultury dokonał prof. dr hab. Sławomir Partycki KUL im.Jana Pawła II.
Dopełnieniem tego dwudniowego wydarzenia była możliwość zaprezentowania osiągnięć oraz profilu działalności wielu ośrodków kultury województwa lubelskiego w tym Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w Rykach, w concept store’y w formie loftowych kubików, w wydzielonych, reprezentacyjnych przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur.

 

21317580_1787806568185733_8554752071895937661_n 21430232_1787806594852397_6896022243337639494_n

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *