Księgarnia Orlika

Księgarnia Polska przy ulicy Szkolnej w Rykach. Marian Bernaciak założył w 1941 roku w celach konspiracyjnych (przy finansowej pomocy ojca) sklep z książkami i materiałami piśmiennymi w Rykach przy ul. Szkolnej 4. Sklep ten służył jako punkt kontaktowy. Prowadził go wraz z bratem Lucjanem i bratową Janiną, żoną przebywającego w niewoli niemieckiej Eugeniusza. W następnym roku, już wyłącznie za własne pieniądze, odkupił od Majewskiego małą drukarnię w Irenie.

Punkt konspiracyjny w 1943 roku został jednak wykryty przez Niemców. W Archiwum Państwowym w Lublinie znajduje się meldunek oficera wywiadu AK w Rykach, ppor. Andrzeja Podkościelnego „Kruka” do komendanta Obwodu Puławy AK z grudnia 1943r. O treści następującej: „W dniu 20 listopada Gestapo i Szupo otoczyło sklep Marian Bernaciaka. Przeprowadzono rewizję w sklepie, w domu i w Zalesiu, gdzie mieszkał wyż. Wymieniony. Zabrano ze sklepu regulaminy wojskowe. W domu również regulaminy wojskowe, 2 maszyny do pisania, lornetkę, ubrania 2 komplet, 2 dętki od motocykla. Żadnych akt nie zabrano. Wieczorem policja granatowa otrzymała rozkaz złapania Bernaciaka i jego brata. W tym samym dniu przeprowadzono rewizję w drukarni w Irenie…”

[ za: Sulej M., „Marian Bernaciak „Orlik”, Warszawa 2005]

Na zdjęciu: Z lewej założyciel księgarni Marian Bernaciak – „Dymek”, „Orlik”, z prawej brat Lucjan – „Janusz”. Fotografię wysłano bratu Eugeniuszowi przebywającemu w niewoli, do oflagu II EK Neubrandenburg.