Uroczystości przy pomniku pomordowanych Żydów w Zalesiu

W dniu 15 września w Zalesiu odbyły się uroczystości przy nowo powstałym pomniku ku czci 11 pomordowanych podczas wojny Żydów. Monument został wzniesiony dzięki zaangażowaniu Zbigniewa Nizińskiego i jego fundacji „Pamięć, Która Trwa”. W Zalesiu fundacja odszukała i upamiętniła miejsce pochówku 11 Żydów, w tym 3 dzieci zamordowanych przez Niemców w 1943 r. Na miejsce spoczynku Ofiar przybyli liczni goście, m.in. przedstawiciele Amerykańskiej Komisji ds. Zachowania Dziedzictwa Za Granicą (dzięki środkom z jej projektu pomnik został ufundowany), Biskup Mieczysław Cisło – przedstawiciel Episkopatu Polski, Proboszcz parafii w Rykach – ksiądz kanonik Krzysztof Czyrka, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciel Prezydenta RP, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego woj. lubelskiego, przedstawiciele lokalnych władz – zastępca burmistrza Magdalena Woźniak, przedstawiciele Miejsko – Gminnego Centrum Kultury – dyrektor placówki Bogumiła Porowska oraz Sylwia Lange – spec. ds. ochrony dziedzictwa, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ryk – prezes Hanna Witek oraz Barbara Kwiatkowska, przybyła także młodzież oraz nauczyciele i uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Rykach, duchowni oraz okoliczni mieszkańcy.

Gości przywitał Zbigniew Niziński, który przybliżył historię tego miejsca. Zamordowani Żydzi pochodzili z Ryk i uciekli z tamtejszego getta. Ukrywali się w lesie w Zalesiu. Zostali rozstrzelani podczas przeprowadzonej przez Niemców obławy. Na rozkaz Niemców mieszkańcy Zalesia zakopali ich w jednym dole. Z relacji świadków znane jest tylko jedno imię z tych Ofiar: Nuta.
Rabin Michael Schudrich oraz Biskup Mieczysław Cisło odmówili modlitwy za pomordowanych. Biskup wygłosił ponadto mowę o braterstwie narodu polskiego i żydowskiego oraz potrzebie pamięci o pomordowanych.
Po modlitwach przemówienie wygłosiła przedstawicielka Amerykańskiej Komisji.
Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego przedstawiła okolicznościowe wiersze i złożono przy grobie znicze i wiązanki kwiatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *