Dożynki Gminne w Rykach

29 sierpnia, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach, odbędą się Dożynki Gminne.

To bardzo ważne wydarzenie mające na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi, aktywizację mieszkańców i wzmocnienie kapitału społecznego promującego lokalną aktywność, w tym twórczość ludową. Jest to doniosła uroczystość, która w bardzo dużym stopniu integruje społeczność, tak aby wspólnie podziękować za dar plonów ziemi.

Dożynki są również wyrazem podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę na roli.

Wzorem lat ubiegłych, tegoroczne Dożynki mają bardzo ciekawy i pełen atrakcji program. Rozpoczną się Mszą Św. Dziękczynną o godz.12:00 , następnie korowód dożynkowy przejdzie z Kościoła Najświętszego Zbawiciela w Rykach na teren zespołu pałacowo- parkowego, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. Na powitanie zagra Orkiestra Dęta OSP w Rykach, która wcześniej poprowadzi korowód . Głównym punktem Dożynek jest niezmiennie Ceremonia wręczenia chleba i prezentacja delegacji wieńcowych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Ryki. Wieńce oceniać będzie komisja powołana przez Organizatorów. W dalszej części, w programie artystycznym zaprezentuje się Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna, Zespół Śpiewaczy Rososzanki, Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich Zalesie oraz Zespół Śpiewaczy Pelagia, który przedstawi tradycyjny obrzęd żniwny, a do tańca zachęci Zespół Tańca Ludowego Ryki, po czym nie zabraknie potańcówki na ludowo przy akompaniamencie Kapeli Ludowej Styrta z Krasnegostawu. W trakcie Dożynek odbędą się pokazy rękodzieła i rzemiosła, kiermasze sztuki ludowej i produktów lokalnych. Ciekawą atrakcją będzie niewątpliwie pokaz gotowania w wielkim kotle i warsztaty wypiekania podpłomyków. Dla odwiedzających dostępna będzie plenerowa wystawa ,, Wiejska chata’’, w której zaprezentowany zostanie wystrój i sprzęty z dawnego wiejskiego gospodarstwa domowego. Nie zabraknie konkursów dla dzieci i dorosłych, a na najmłodszych czekać będzie darmowa dmuchana zjeżdżalnia. Na zakończenie wydarzenia, w godzinach wieczornych, w letniej scenerii parkowej, wystąpi wokalistka Ewelina Lisowska wraz z zespołem. W trakcie całego wydarzenia, na terenie parku, dostępna będzie gastronomia, loteria fantowa i stoiska handlowe.

Na ten dzień pełen wrażeń i atrakcji, zapraszają Organizatorzy: Gmina Ryki, Miejsko – Gminne Centrum Kultury w Rykach, Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Zbawiciela w Rykach, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Ryki.