Wernisaż wystawy „Wynurzenia”

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Wynurzenia” autorstwa Małgorzaty Gorzel, który odbędzie się 25 kwietnia 2023 roku, o godz. 18.00. Wystawa ma charakter artystyczno-edukacyjny i ukazuje realistyczne formy roślinne i zwierzęce, ale także abstrakcyjne formy organiczne. Wernisaż będzie poprzedzony warsztatami plastycznymi dla dzieci pt. „Wodne fantazje” o godz. 10.00.

Żyjąc w konkretnym wymiarze wielkości, często umyka nam piękno, którego nie widzimy gołym okiem. To co najbardziej intrygujące jest często niedostępne.

„Wynurzenia” to wystawa malarstwa inspirowana szeroko pojętą biologią organizmów wodnych roślin i zwierząt, nie zawsze widocznych gołym okiem i pokazanych z niecodziennej perspektywy.

Na wystawie zobaczymy obrazy w różnych technikach tj. tradycyjne malarstwo olejne, obrazy akrylowe i eteryczne akwarele. Wszystkie prace łączy nawiązanie do życia jako fundamentu istnienia na ziemi.

Małgorzata Gorzel – biolog, plastyk i arteterapeuta.

Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, gdzie uzyskała stopień doktora nauk biologicznych. Na co dzień nauczyciel akademicki związany z Akademią Nauk Stosowanych W. Pola w Lublinie.

Jest absolwentką Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania im. St. Wyspiańskiego w Lublinie, (specjalność: techniki malarskie i pozłotnicze oraz witraż i szkło artystyczne) a także Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (malarstwo). Ukończyła także Arteterapię w Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi.

W jej pracach widoczne są inspiracje przyrodą, a często przewijające się motywy to flora i fauna wodna. Sztuka jest dla niej nie tylko kreacją wizualną, ale także ma wydźwięk edukacyjny i terapeutyczny.

Jest współautorką kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in.: „Niemianownik”, Choroszcz 2021 r., Wystawa TPSP, Lublin 2022 r., Sanocki Dom Kultury 2022 r., „Biebrza obiektywem i pędzlem malowana”, Noc Biologów, Olsztyn 2021r., „Wszystko jest z wody I” Uniwersytet Warmiński Mazurski 2022, „Wszystko jest z wody II” Uniwersytet Marie Curie-Skłodowskiej 2023.

Organizatorka wielu warsztatów edukacyjno-artystycznych i arteterapeutycznych. Autorka kilku publikacji o tematyce związanej ze sztuką. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP (plakat dotyczący ochrony własności przemysłowej).