Festiwal Kultury Ludowej „Sobótka nad Wieprzem”

Festiwal Kultury Ludowej „Sobótka nad Wieprzem” już za nami. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. Projekt stanowił odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności i miał na celu wzmacnianie tożsamości kulturowej. Sobótka na stałe zagościła w sercach mieszkańców Bobrownik i nie tylko.

Dziękujemy Partnerom Projektu: KGW Bobrowniki, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrownikach, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Rykach-Filii w Bobrownikach, Kołu Gospodyń Wiejskich w Rososzy, Aktywnemu Kołu Gospodyń Wiejskich w Zalesiu oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach.

Dziękujemy patronom medialnym: „Twój Głos-gazeta powiatu ryckiego”, Regionalny Portal Informacyjny Dnews.pl, Portal Informacyjny „To Nasz Region”, „Radio Impuls – Puławy”.

Główną część zadania stanowiła impreza plenerowa w Bobrownikach nad Wieprzem, która odbyła się 24. 06.2023. Przedtem zorganizowano warsztaty wikliniarskie oraz zielarskie.

Dziękujemy osobom i zespołom, które uświetniły dzień Sobótki swoim występem: Lidii Capale, Zespołowi Śpiewaczemu KGW Rososzanki, Chórowi Seniora Relaks, Aktywnemu Kołu Gospodyń Wiejskich w Zalesiu oraz KGW Bobrowniki. Dziękujemy również gwiazdom wieczoru, czyli zespołowi Mitra za świetny występ oraz Ulicznemu Teatrowi Ognia Antidotum za niesamowity spektakl nawiązujący do dawnych ognisk sobótkowych.

Tradycyjnymi punktami Sobótki były warsztaty wicia wianków, wspólny taniec chodzony oraz puszczanie wianków na rzece. Nie zabrakło również zabaw i animacji dla najmłodszych.

Podczas Sobótki przedstawiono wyniki Konkursu „Nadwieprzański Pejzaż”:

1. miejsce – Magdalena Bajorek

2. miejsce – Marianna Rodak

3. miejsce – Agata Kwasek

Prace są dostępne w galerii Centrum Kultury i Sportu w Rykach przez okres wakacji.

Odbył się również Konkurs na Najpiękniejszy Wianek. Jury przyznało następujące miejsca:

1.miejsce – Maria Janiszek

2. miejsce – Nikola Moniuszka

3. miejsce – Gabriela Jędrys

Kwiat paproci w Konkursie na Poszukiwanie Kwiatu Paproci znalazła Joanna Królik.

Serdeczne

gratulacje dla uczestników konkursów.