235. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Mieszkańcy Ryk, władze samorządowe oraz przedstawiciele szkół, instytucji, organizacji i stowarzyszeń wspólnie uczcili jedno z najważniejszych świąt narodowych.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Chodźko. W wydarzeniu uczestniczyła wojskowa asysta honorowa 4 Dęblińskiego Pułku Saperów, poczty sztandarowe, a całość uświetniła oprawa muzyczna Orkiestry Dętej OSP Ryki.

Następnie uczestnicy przemaszerowali na teren dworsko-parkowy pod Pomnik Konstytucji 3 Maja 1791 r. dłuta artystów plastyków Teresy i Tadeusza Zomerów. Tam dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Rykach, Donata Łukasiak, przedstawiła krótki rys historyczny dotyczący tego ważnego wydarzenia. Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą OSP Ryki. Odbył się również uroczysty apel oraz salwa honorowa oddana przez żołnierzy.

Głos zabrał burmistrz Ryk, Jarosław Żaczek, podkreślając znaczenie Konstytucji dla historii i tożsamości naszego kraju. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, oddając hołd twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie i pielęgnowanie pamięci o naszej historii