Galeria sztuki CKiS

Galeria sztuki Centrum Kultury i Sportu mieści się na poddaszu “pałacyku”. Jest wyjątkowym miejscem, gdzie mieszkańcy Ryk i okolic, chwili mogą zapoznać się z twórczością zarówno lokalnych artystów jak i tych z całej Polski. Wystawy prezentowane są w tym miejscu cały czas i mogą cieszyć oko przybyłych w odwiedziny gości.

1.Wystawa linorytu Światło Cień

Na wystawie otwierającej Galerię CKiS oglądać można było prace dwóch autorów, Pani Agaty Karpińskiej, od lat związanej z MGCK w Rykach, graficzki, plastyczki, ilustratorki, autorki i ilustratorki książek dla dzieci i Pana Pawła Brodzisza, który zawodowo zajmuje się malarstwem olejnym i grafiką oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych w Centrum Kultury w Łęcznej. Jest również członkiem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki ,,Plama”. Prezentowane przez nich prace graficzne wykonane są w technice linorytu, utrzymane w czerni i bieli. Wystawa ta jednocześnie otwiera pracownię linorytu, do której zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

2. Wernisaż wystawy „Las na jakiś czas”- Sztuka nie banalna

W dniu 22 marca 2024 r. odbył się wernisaż wystawy „Las na jakiś czas”- Sztuka nie banalna. Tematem wystawy był las, który w swych kolorach i kształtach inspirował już nie jednego artystę.

Autor Pan Adam „Tupz” Kopeć jest artystą, twórcą street artu oraz łukowskich murali. Jego prace to istne dzieła – malowane za pomocą farb w sprayu, przy użyciu ręcznie wykonanych szablonów i kolejno nanoszonych warstw ukazują efekt głębi i przestrzenności.

Podczas wernisażu zaprezentowano również ekspozycję unikatowych stolików autorstwa Pana Wojciecha Lecyka. Za pomocą kolorowych tafli szkła i specjalnie dociętych deseczek sklejki, po nałożeniu warstw tworzą piękny stół. Doskonale wpasowują się swoją formą i tematyką w leśną wystawę.

Dodatkowo wyświetlono prezentację z przebiegu powstawania murali zaś uwagę i zaciekawienie wśród osób obecnych na wernisażu przykuło tworzenie grafiki za pomocą sprayów i szablonów.

2. STROJE LUDOWE – Wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego

Wystawa twórczości Marka Leszczyńskiego, wybitnego artysty malarza zafascynowanego kulturą ludową. Podczas tej niezwykłej ekspozycji można było podziwiać jego prace, które stanowią cykl obrazów „Stroje ludowe”. Najnowszy obraz z cyklu przedstawia strój ludowy rycki. Obrazy emanują kontrastem, harmonią, rytmem oraz głębią inspiracji.

Wystawa ta stanowiła niepowtarzalną okazję do zanurzenia się w barwnej krainie sztuki, która łączy w sobie tradycję i nowoczesność oraz do spotkania z samym artystą, który opowiedział więcej o swojej twórczości oraz podzielił się inspiracjami.

  1. Legendy Bieszczadu. Wystawa ilustracji Agaty Karpińskiej i wieczór autorski Adama W. Faluszczaka

Wyjątkowy wernisaż ilustracji Agaty Karpińskiej połączony z wieczorem autorskim i promocją książki „Biała Dama z Sobienia oraz inne legendy Bieszczadu” Adama W. Faluszczaka.

Podczas wernisażu można było podziwiać niezwykłe ilustracje inspirowane tradycyjnymi motywami zdobniczymi z bieszczadzkich wiejskich chat, naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Prace Agaty Karpińskiej nawiązują do bogatej kultury Łemków i Bojków, odzwierciedlając unikalne wzory i symbolikę tych regionów. Każda ilustracja stanowi hołd dla dziedzictwa tych kultur.
W ramach wernisażu odbył się również wieczór autorski, podczas którego czytane były legendy bieszczadzkie, a autor opowiedział o ich pochodzeniu i znaczeniu. Była to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat bieszczadzkich opowieści, poznać ich historię i tradycje, które od wieków stanowią integralną część kultury tego regionu.
Dodatkowo, podczas wydarzenia można było zakupić książki z ilustracjami, którą autor legend i ilustratorka podpisywali na miejscu.


4. Wyjątkowa wystawa Tymona Wodnickiego – „Never Ending Drawing”

W piątek, 20 września o godzinie 18:00 w galerii Centrum Kultury i Sportu w Rykach odbył się wernisaż Tymona Wodnickiego „Never Ending Drawing” oraz spotkanie z artystą.

Autorem wystawy był Tymon Wodnicki – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, zaprezentował wielkoformatowe dzieła, które zaskoczyły swoim rozmachem i szczegółowością. Podziwiać można było komiksowe rysunki oraz niezwykłe grafiki.

5. Wernisaż wystawy pt. „Kwiaty Pamięci” autorstwa lokalnej artystki Marianny Rodak

Galeria Centrum Kultury i Sportu w Rykach znów wypełniła się pięknymi pracami. W dniu 2 marca 2024 r. odbył się wernisaż wystawy pt. „Kwiaty Pamięci” autorstwa lokalnej artystki Marianny Rodak.

Pani Marianna swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła ponad 25 lat temu, wypracowując różnorodne techniki malarskie jak olej, gwasz , temperę, akryl czy malowanie na szkle. Głównie w swoich pracach przedstawia naturę w postaci pięknych kwiatów. Ale również jej pasją jest pisanie ikon oraz pisanie wierszy.

Podczas tego wieczoru mogliśmy podziwiać nie tylko obrazy i ikony, ale również usłyszeć autorskie wiersze z tomiku „Kwiaty pamięci”. Uroczystej oprawie wernisażu towarzyszyły piękne melodie zagrane na skrzypcach w wykonaniu wnuczki pani Marianny Rodak – Zuzanny Gągały.

Wernisaż przebiegł w miłej atmosferze i przyciągnął rzeszę oglądających.


6. Wernisaż wystawy CIAŁO – ISTNIENIE Grupy artystycznej”1/14”

2 Lutego 2024 r. w galerii CKiS odbył się wernisaż pt. „Ciało Istnienie ” autorstw grupy artystycznej 1/14, któremu towarzyszył będzie recital Anny Mitury i Elizy Lis w akompaniamencie Michała Pastuszaka

,,CIAŁO – ISTNIENIE”
Nazwa cyklu prezentowanych obrazów, jak też tytuły kolejnych dzieł są pewnego rodzaju podpowiedzią, wskazaniem tropu, którym warto podążać, by odczytać zamysł wystawy. Choć, jak to zwykle bywa, w sztuce nie istnieje jedna słuszna interpretacja, a każdy odbiorca z pewnością poczuje ten zbiór nieco inaczej.
Twórcy posługują się postacią ludzką przetworzoną w różnoraki sposób, często odrealniony za pomocą barw oraz kształtów, ukazując złożoną strukturę świata, w którym wszystkie jego elementy wzajemnie na siebie oddziałują i się przenikają. Człowiek przynależy do tego świata na równych prawach. Ciało jawi się jako dzieło sztuki, które zanurzone jest w otaczającej rzeczywistości.
W akcie kreacji, w sobie tylko wiadomy sposób, artyści dążą do rozmaitych ujęć tematu, by stawiać pytania, ukazywać bogactwo znaczeń i emocji, wydobywać to, co niewidzialne. Podejmują próbę pełniejszego wyrażenia siebie poprzez poszukiwanie formy adekwatnej do przekazywanej treści. W ramach jednej ekspozycji są płótna wręcz eksplodujące kolorem, inne emanują spokojem, zgaszoną tonacją barw, co tworzy specyficzny nastrój całości.
Zatem obrazy mogą mówić, chociaż bez słów i nie zawsze wprost. Natomiast odbiorca, obcując z prezentowanymi dziełami, ma szansę uczestniczyć w innym wymiarze rzeczywistości, który wytrąca z automatyzmu patrzenia i myślenia.

Grupa artystyczna”1/14”
1/14 to grupa artystów z całej Polski, których połączył Instytut Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie, wspólna pasja tworzenia i zamiłowanie do sztuki.
Dlaczego 1/14? Ponieważ tę jedną grupę tworzy czternaście indywidalności wyrażających się na swój własny sposób, używających wielości technik malarskich, skupiających się na różnorakich tematach. Wspólnym mianownikiem grupy jest pasja, chęć samopoznania, artystycznego poszukiwania a przede wszystkim miłość do sztuki.

7. Wernisaż wystawy malarstwa Wiolety Rzążewskiej „Sceny zatrzymane”

Wioleta Rzążewska w swoich wielkoformatowych obrazach ożywia codzienne życie powojennej Polski. Inspirowane czarno-białymi fotografiami dzieła zachwycają barwami, wydobywającymi z płócien postacie i sceny pełne nostalgii, radości i wzruszeń.

Wioletta mistrzowsko operuje plamą, światłem i cieniem, dzięki czemu jej obrazy wyglądają, jakby słońce specjalnie rozświetlało ulotne chwile, które uchwyciła. Monumentalny format prac pozwala niemal przenieść się w czasie – poczuć gwar targowiska, radość wesela, czy powagę pogrzebu.