KONKURS KULINARNY „TRADYCJA NA TALERZU”

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach w ramach realizacji operacji pn. „Wiejski Kramik Rozmaitości” zaprasza mieszkańców Gminy Ryki do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym pn. „Tradycja na talerzu”. Przeprowadzenie konkursu ma na celu transfer wiedzy dotyczącej tradycji kulinarnych regionu oraz popularyzowanie tradycji ludowej. Poprzez aktywne uczestnictwo mieszkańców terenów wiejskich, w szczególności starszych zostanie przekazana tradycja wiejskiej kuchni, co przyczyni się do rozwoju lokalnego przetwórstwa, zwiększenia wykorzystywania lokalnego potencjału i własnych zasobów oraz promocja wsi jako miejsce do życia i zarobkowania.   

Konkurs odbędzie się podczas imprezy plenerowej pn. „Wiejski Kramik Rozmaitości” w dniu 29.08.2021r na terenie zespołu dworsko-parkowego w Rykach w trzech kategoriach:

– potrawa tradycyjna – potrawy konkursowe z wykorzystaniem produktów od miejscowych dostawców lub własnych upraw, przygotowane zgodnie z tradycyjną recepturą

– tradycyjny wypiek – w tej kategorii znajdą się ciasta i wypieki tradycyjne( w tym pieczywo) przygotowane z produktów pochodzących z terenu gminy i jej najbliższych okolic zgodnie z tradycyjnymi przepisami.

– domowe napitki- kategoria obejmująca wyroby własne wytwarzane z żywności pochodzącej od dostawców z terenu gminy lub własnych – nalewki oraz domowe wina

W konkursie mogą wziąć udział koła gospodyń wiejskich, sołectwa, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na terenie Gminy Ryki, producenci lokalni i rolnicy, a także osoby fizyczne i grupy nieformalne. Każdy uczestnik może zgłosić się do konkursu tylko raz i tylko w jednej kategorii.

Uczestnicy konkursu swoje potrawy będą prezentowali na przygotowanych stoiskach promocyjnych, które własnoręcznie ozdobią w stylu ludowym. Wygląd stoiska również będzie podlegał ocenie profesjonalnej komisji oceniającej, składającej się ze specjalisty ds. etnografii, gastronomii oraz przedstawiciela MGCK.