Projekt „A gdyby jej nie było…” w ramach programu Niepodległa 2019 Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach

Projekt „A gdyby jej nie było…” w ramach programu Niepodległa 2019
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach

Po raz kolejny Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach realizuje projekt w ramach programu wieloletniego Ministerstwa Kultury „Niepodległa”.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „A gdyby jej nie było…” i ma na celu utrwalenie lokalnej tożsamości, podkreślenie wspólnoty wartości, a także poszerzenie wiedzy o historii odzyskiwania niepodległości zwłaszcza w kontekście lokalnej historii.
W tym roku zrealizowaliśmy szereg zadań, a wśród nich:

Piknik historyczny „Wojenko, wojenko”
15 sierpnia 2019 w Rososzy w rocznicę Cudu nad Wisłą odbył się piknik patriotyczny upamiętniający zwycięstwo podczas Bitwy Warszawskiej i słynny manewr znad Wieprza. Podczas pikniku miały miejsce m.in. pokazy i rekonstrukcje historyczne, prezentacje sprzętu wojskowego, występy artystyczne w repertuarze patriotycznym i wojskowym oraz koncert gwiazdy wieczoru – zespołu REDLIN.

Piknik patriotyczny „100 lat niech żyje nam!”
7 września 2019 świętowaliśmy 100. urodziny Niepodległej podczas rodzinnego pikniku patriotycznego na Placu Wolności! W programie znalazły się koncerty patriotyczne, rekonstrukcje historyczne, występy lokalnych grup artystycznych, warsztaty związane z rocznicą, konkursy i animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji! Imprezę zakończył koncert zespołu ALICETEA!

Konkurs literacki „Nasz bohater „Orlik”
Konkurs na utwór literacki o tematyce patriotycznej przeznaczony dla młodzieży i dorosłych ma przybliżyć nam postać Mariana Bernaciaka „Orlika”, który na stałe wpisał się w historię okolicy. Wybrane utwory usłyszymy podczas Koncertu Galowego.

Widowisko „A gdyby jej nie było…”
A co, gdybyśmy nie odzyskali Niepodległości? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów teatralnych pracujący pod okiem aktora teatru pantomimy – pana Bartłomieja Ostapczuka. Efektem warsztatów jest widowisko pantomimiczne, które mogli państwo obejrzeć na początku Koncertu.
Wystawa „Codzienność przedwojenna a niepodległa”
Jak wyglądały Ryki przed wojną? Czy życie ówczesnych mieszkańców różniło się od dzisiejszego? Codzienność przedwojenna i powojenna jest tematem plenerowej wystawy dokumentalnej prezentującej archiwalne i współczesne zdjęcia naszego miasta. Wystawa jest efektem warsztatów fotograficznych „Fotografia architektury, pejzażu miejskiego i reportażu” oraz zgromadzonych przez ich uczestników archiwaliów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, prezentowanej przed wejściem do kina.

„Zachować w pamięci – Wojenne Kobiety”
Historia w podręcznikach to zazwyczaj daty, bitwy i potyczki. Ale co działo się poza polem walki? Jak radziły sobie rodziny walczących – żony, dzieci? Poprzez przeprowadzenie wywiadów z żyjącymi kobietami – świadkami wydarzeń z minionych lat, dowiedzieliśmy się czym jest wojna dla zwykłego człowieka. Zebrany materiał został opracowany i udostępniony w formie ogólnodostępnego historyczno-wspomnieniowego internetowego bloga.

Warsztaty dla przedszkolaków „Moje miasto niepodległe”
Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych odbiorców mające na celu uświadomienie dzieciom jak ważna jest wolność i czym jest niepodległość. Podczas warsztatów w formie zabawy z wykorzystaniem kolorowych klocków oraz wykonaniem pracy plastycznej, odbywających się w przedszkolach, przekazane były najważniejsze wartości, jak poszanowanie wolności i ojczyzny. Prace możemy obejrzeć na wystawie plenerowej przed wejściem do kina.

„Nie!Podległa” – wystawa z wernisażem
„Nie!Podległa” to kobieca twarz Niepodległości. Wystawa prezentuje sylwetki ośmiu kobiet wybranych do pierwszego powojennego parlamentu. Kim były? Co chciały zmienić w ówczesnej Polsce? Czy zostały wysłuchane? Na te pytania odpowiedziały same parlamentarzystki odgrywane podczas wernisażu wystawy przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”. Wystawa prezentowana jest w Izbie „Orlika” w Centrum Kultury. Do wystawy została wydana także broszura historyczna na temat praw wyborczych kobiet.

Spotkania z lokalną historią
Kontynuując tradycję otwartych spotkań o tematyce historycznej, podobnie jak w ubiegłorocznym projekcie, zaprosiliśmy mieszkańców na wykłady na temat historii regionu, spotkania z lokalnymi miłośnikami dziejów miasta i okolic.
Podczas pięciu spotkań poruszaliśmy takie tematy, jak na przykład: historia twierdzy carskiej w Dęblinie, Ryki we wrześniu 1939, przyznanie praw wyborczych kobietom w 1919r., czy muzyczne spotkanie z piosenka międzywojenną w wykonaniu Tomasza Stockingera planowane na najbliższą niedzielę – serdecznie zapraszamy na to spotkanie w pałacyku o godzinie 16.00. Wstęp wolny.

Warsztaty rękodzieła artystycznego „Niepodległa wiecznie młoda”
Wzorem ubiegłego roku seniorzy i seniorki po raz kolejny dołączyli do obchodów odzyskania Niepodległości. Podczas warsztatów hafciarskich prowadzonych przez lokalną artystkę rękodzieła panią Kazimierę Rogalę wspólnie wyhaftowali herb miasta Ryki. Podobnie jak wyhaftowane w zeszłym roku godło Polski, gotowa praca zostanie zaprezentowana dziś na scenie podczas Koncertu Galowego i zawiśnie na stałe w honorowym miejscu w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.

Warsztaty plastyczne „Niepodległość oczami młodego człowieka”
Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty z projektowania plakatu. Inspiracją do tworzenia była dyskusja „Czym jest niepodległość i czy potrafimy ją doceniać”. Warsztaty plastyczne poprowadziła plakacistka i malarka dr hab. Maja Wolna oraz Konrad Gelert – organizator Warsztatów Plakatu, grafik. Wszystkie prace zostały powielone i umieszczone w przestrzeni miejskiej. Oryginalne prace mogą Pastwo obejrzeć na wystawie plenerowej przed kinem.

Warsztaty plastyczne „Co to jest Niepodległość?”
Uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych opartych na lekturze książki „Zaklęcia na „W”. Pytaniem przewodnim było pytanie „Co by było, gdyby nie było niepodległości?” Efektem tych przemyśleń są prace plastyczne wykonane przez uczniów, którzy starali się oddać nastrój rzeczywistości wojennej i niepodległości w rodzinnej miejscowości.

Przegląd „Piosenką dla Niepodległej”
12 października odbył się Przegląd Piosenki „Piosenką dla Niepodległej” w przeglądzie wzięły udział dzieci i młodzież, którzy chcieli swoim talentem uświetnić odzyskanie Niepodległości i przypomnieć, że piosenka pomagała znieść wojenną rzeczywistość. Laureaci Przeglądu wystąpią na dzisiejszym Koncercie Galowym.

Koncert Galowy „A gdyby jej nie było…”
Wydarzenie artystyczne podsumowujące cały realizowany przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury projekt. Podczas Koncertu w kinie „Renesans” zaprezentujemy wszystkie działania w ramach tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości, wręczymy dyplomy oraz podziękowania. Koncert Galowy zwieńczy niezwykły występ gwiazdy wieczoru – pani Olgi Szomańskiej.

 


 

Po raz kolejny Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach realizować będzie projekt w ramach programu wieloletniego Ministerstwa Kultury „Niepodległa”.

Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem „A gdyby jej nie było…” i ma na celu utrwalenie lokalnej tożsamości, podkreślenie wspólnoty wartości, a także poszerzenie wiedzy o historii odzyskiwania niepodległości zwłaszcza w kontekście lokalnej historii.

Zachęcamy do wspólnego świętowania i udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach projektu.

W tym roku zaplanowaliśmy dla Was:

   1). Piknik historyczny „Wojenko, wojenko”

15 sierpnia 2019 w rocznicę Cudu nad Wisłą zapraszamy do Rososzy na piknik patriotyczny upamiętniający zwycięstwo podczas Bitwy Warszawskiej i słynny manewr znad Wieprza. Podczas pikniku zobaczycie m.in. pokazy i rekonstrukcje historyczne, pokazy musztry paradnej i sprzętu wojskowego, występy artystyczne w repertuarze patriotycznym i wojskowym oraz koncert gwiazdy wieczoru – zespołu REDLIN!

   2). Piknik patriotyczny „100 lat niech żyje nam!”

7 września 2019 zapraszamy na rodzinny piknik patriotyczny na Placu Wolności! Wspólnie będziemy świętować 100 urodziny Niepodległej! W programie znajdą się koncerty patriotyczne, rekonstrukcje historyczne, występy lokalnych grup artystycznych, warsztaty związane z rocznicą, konkursy i animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji! Imprezę zakończy koncert zespołu Alicetea ! Szczegółowy program na https://www.facebook.com/events/444421406284200/.

   3). Konkurs literacki „Nasz bohater „Orlik”

Konkurs na utwór literacki o tematyce patriotycznej przeznaczony dla młodzieży i dorosłych ma przybliżyć nam postać Mariana Bernaciaka „Orlika”, który na stałe wpisał się w historię okolicy. Wybrane utwory zostaną wydane i zaprezentowane na Koncercie Galowym w dniu 11.11.2019.

Termin dostarczania prac: 11 października 2019.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania tutaj: http://mgck.ryki.pl/2019/08/12/konkurs-literacki-nasz-bohater-orlik/

   4). Widowisko „A gdyby jej nie było…”

A co, gdybyśmy nie odzyskali Niepodległości? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów teatralnych pod okiem profesjonalnego aktora teatru pantomimy. Warsztaty zakończone zostaną widowiskiem pantomimicznym. Premiera widowiska odbędzie się podczas Koncertu Galowego w dniu 11.11.2019 w kinie „Renesans”.

Nabór do grupy teatralnej już trwa! Informacje i zapisy pod nr telefonu 81 865 16 16 lub osobiście w siedzibie MGCK. Warsztaty poprowadzi Bartłomiej Ostapczuk – aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor mimoografii, ruchu scenicznego, konsultacji ruchowych i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych oraz filmach, nauczyciel. Od 2005 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu odbywającego się w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Współzałożyciel Europejskiej Federacji Pantomimy

   5). Wystawa „Codzienność przedwojenna a niepodległa”

Jak wyglądały Ryki przed wojną? Czy życie ówczesnych mieszkańców różniło się od dzisiejszego? Codzienność przedwojenna i powojenna będzie tematem plenerowej wystawy dokumentalnej prezentującej archiwalne i współczesne zdjęcia naszego miasta. Wystawa będzie efektem warsztatów fotograficznych dla młodzieży „Fotografia architektury, pejzażu miejskiego i reportażu” oraz zgromadzonych archiwaliów.

Otwarcie wystawy: listopad 2019.

Nabór na warsztaty trwa! Informacje i zapisy pod nr telefonu 81 865 16 16 lub osobiście w siedzibie MGCK.

   6). „Zachować w pamięci – Wojenne Kobiety”

Historia w podręcznikach to zazwyczaj daty, bitwy i potyczki. Ale co działo się poza polem walki? Jak radziły sobie rodziny walczących – żony, dzieci? Poprzez przeprowadzenie wywiadów z żyjącymi kobietami – świadkami wydarzeń z minionych lat, dowiemy się czym jest wojna dla zwykłego człowieka. Zebrany materiał zostanie opracowany i udostępniony w formie ogólnodostępnego historyczno-wspomnieniowego bloga.

Nabór do projektu już we wrześniu!

   7). Warsztaty dla przedszkolaków „Moje miasto niepodległe”

Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych mające na celu uświadomienie dzieciom jak ważna jest wolność i czym jest niepodległość. W formie zabawy z wykorzystaniem kolorowych klocków oraz wykonaniem pracy plastycznej przekazane będą najważniejsze wartości, jak poszanowanie wolności i ojczyzny.

Termin warsztatów: wrzesień 2019

   8). „Nie!Podległa” – wystawa z wernisażem

„Nie!Podległa” to kobieca twarz Niepodległości. Wystawa prezentować będzie sylwetki ośmiu kobiet wybranych do pierwszego powojennego parlamentu. Kim były? Co chciały zmienić w ówczesnej Polsce? Czy zostały wysłuchane? Tego dowiecie się osobiście podczas wernisażu, gdzie spotkacie ich żywe rekonstrukcje!

Otwarcie wystawy w październiku 2019 w Galerii MGCK.

   9). Spotkania z lokalną historią

Kontynuujemy tradycję otwartych spotkań o tematyce historycznej. Zapraszamy na wykłady na temat historii regionu, spotkania z lokalnymi miłośnikami dziejów miasta i okolic.

Na spotkania zapraszamy od września do listopada 2019 do Izby Pamięci „Orlika”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10). Warsztaty rękodzieła artystycznego „Niepodległa wiecznie młoda”

Wzorem ubiegłego roku seniorzy i seniorki po raz kolejny dołączają do obchodów odzyskania Niepodległości! Podczas warsztatów hafciarskich prowadzonych przez lokalną artystkę Kazimierę Rogalę wspólnie wyhaftują herb miasta Ryki! Podobnie jak wyhaftowane w zeszłym roku godło Polski, gotowa praca będzie stanowić dekorację podczas Koncertu Galowego w dniu 11.11.2019 w kinie „Renesans” i zawiśnie na stałe w honorowym miejscu w siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Warsztaty już trwają! Informacje i zapisy pod nr telefonu 81865 16 16 lub osobiście w siedzibie MGCK.

   11). Warsztaty plastyczne „Niepodległość oczami młodego człowieka”

Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty z projektowania plakatu. Inspiracją do tworzenia będzie dyskusja „Czym jest niepodległość i czy potrafimy ją doceniać” wspólnie z zaproszonym historykiem. Najciekawsze prace zostaną powielone i umieszczone w przestrzeni miejskiej.

Termin warsztatów: październik 2019.

   12). Warsztaty plastyczne „Co to jest Niepodległość?”

Uczniowie szkoły podstawowej będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach plastycznych opartych na lekturze książki „Zaklęcia na „W”. Pytaniem przewodnim będzie „Co by było, gdyby nie było niepodległości?” Prace zostaną wyeksponowane podczas Koncertu Galowego.

Termin warsztatów: październik 2019

   13). Przegląd „Piosenką dla Niepodległej”

W październiku zapraszamy do udziału w przeglądzie dzieci, młodzież i osoby dorosłe, które chciałyby swoim talentem uświetnić odzyskanie Niepodległości i przypomnieć, ze piosenka pomagała znieść wojenną rzeczywistość. Przegląd odbędzie się 12 października 2019 roku w sali widowiskowej kina „Renesans”. Laureaci Przeglądu wystąpią na Koncercie Galowym w dniu 11.11.2019. Zgłoszenia prosimy dostarczyć do MGCK w terminie do 7 października 2019r. Regulamin do pobrania TUTAJ  oraz Karta Zgłoszenia do pobrania TUTAJ

  

14). Koncert Galowy „A gdyby jej nie było…”

11.11.2019 zapraszamy na wydarzenie artystyczne podsumowujące cały realizowany przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury projekt. Podczas Koncertu w kinie „Renesans” zaprezentujemy wszystkie działania w ramach tegorocznych obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości, wręczymy dyplomy oraz podziękowania. Koncert Galowy zwieńczy niezwykły występ gwiazdy wieczoru Olgi Szomańskiej, wokalistki i aktorki.