W hołdzie Niepodległej

Z radością informujemy, że Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zostało beneficjentem programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Celem strategicznym programu jest szerokie włączanie mieszkańców Ryk – Polaków w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości. Chcielibyśmy aby realizowane w ramach programu zadania wzmocniły poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

Poprzez zaplanowane przez nas działania takie jak koncerty patriotyczne, warsztaty artystyczne, wokalne, rękodzieło artystyczne, gry terenowe, spotkania o tematyce historycznej oraz stworzenie ścieżki edukacyjno-historycznej chcemy przybliżyć i upowszechnić wiedzę o wydarzeniach historycznych i upamiętnić miejsca, które powinny być znane dla każdego mieszkańca Ryk-Polaka.

Projekt realizowany będzie na terenie Gminy Ryki, a skierowany będzie do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Partnerami Projektu są:

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie,
Ognisko Muzyczne w Rykach,
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Rykach,
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rykach.
Patronat Medialny: Twój Głos- Gazeta Powiatu Ryckiego ,

Portal LRY 24,
Echo Katolickie

Zachęcamy do radosnego świętowania 100-lecia Niepodległej!

ELEMENTY SKŁADOWE ZADANIA

WARSZTATY

1. „Mały Patriota” – warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży realizowane we
współpracy z patronem – Publiczną Szkołą Podstawową nr 2, zakończone
prezentacja prac na terenie placówki.
Prowadzenie – Agata Karpińska – mgr sztuki, pedagog, starszy specjalista ds.
plastyki MGCK w Rykach, ilustratorska książek dla dzieci.

2. „Śpiewajmy dla Niepodległej” – warsztaty wokalne dla dzieci i młodzieży
zakończone Koncertem w dniu 11.XI. 2018r.
– Prowadzenie – Michał Pastuszak – utytułowany muzyk, kompozytor, autor
tekstów, wokalista zespołu „Poławiacze pereł”. Na co dzień , wielokrotnie
nagradzany instruktor MDK w Dęblinie.

3. „Sztuka dla Niepodległej” – warsztaty teatralne dla młodzieży z prezentacją
widowiska podczas Koncertu 11.XI. 2018r.
Prowadzenie – Patryk Pawelec – utytułowany recytator, monodramista, laureat
nagrody Grand Prix 61.OKR oraz nagrody instruktorskiej 62.OKR
Współpracuje z instytucjami kultury w całej Polsce.

 

4. „Niepodległa wiecznie młoda”

– warsztaty rękodzieła artystycznego dla seniorów, których efektem będzie prezentacja podczas Koncertu wyhaftowanego godła Polski.
Prowadzenie – Kazimiera Rogala – lokalna artystka, laureatka V Ogólnopolskiej
Wystawy Rękodzieła Artystycznego „Nici Ariadny” w 2015 r.

Wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszamy do zgłaszania swojego udziału w wyżej wymienionych warsztatach .

Na zgłoszenia czekamy w siedzibie Miejsko – Gminnego Centrum Kultury w
Rykach ul. Warszawska 11, tel. 81 865 16 16 lub drogą e-mailową
centrumkultury.ryki@wp.pl

Warsztaty Komiksowe

Wszystkie chętne dzieci w wieku 7 – 12 lat zapraszamy do udziału w WARSZTATACH KOMIKSOWYCH!

Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Ryki w hołdzie Niepodległej” i odbędą się pod hasłem „Mały Patriota”. Warsztaty są BEZPŁATNE ? – obowiązują zapisy telefoniczne pod nr 81 865 16 16

Program warsztatów:
1. co to jest komiks?
2. wymyślanie komiksu o Naszej miejscowości plus elementy niepodległościowe
3 konkurs na najlepszy komiks – nagroda!!!

Warsztaty poprowadzi pan ZBIGNIEW MASTERNAK  czytaj więcej…

„Jak długo w sercach naszych” – koncert Macieja Miecznikowskiego

Zapraszamy na koncert organizowany w ramach projektu „Ryki w hołdzie Niepodległej” pt. „Jak długo w sercach naszych”. W sali Kina „Renesans” wystąpi Maciej Miecznikowski, z którym wspólnie świętować będziemy rocznicę odzyskania Niepodległości. 30 września o godz. 16.00W programie koncertu znajdą się:
– najpiękniejsze polskie pieśni historyczne
– przeboje z filmów „Pan Wołodyjowski” i Prawo i pięść”
– stare hymny i pieśni religijne.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny!

Niedziela z lokalną historią – „Orlik we wspomnieniach”

Zapraszamy na cykl spotkań „Niedziela z lokalna historią” organizowanych w ramach projektu „Ryki w hołdzie Niepodległej”
W każdą niedziele zachęcamy do zgłębiania tajemnic historii lokalnej oraz tej ogólnokrajowej, dotyczącej walk o niezależność Polski.
Pierwsze z planowanych pięciu spotkań dotyczyć będzie postaci Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Będzie to kameralne spotkanie z osobami, które podzielą się swoimi wspomnieniami na temat Orlika i historii jego oddziału, ale również życia prywatnego. Zapraszamy wszystkie chętne osoby do posłuchania i do podzielenia się swoimi wspomnieniami.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z lokalną historią” organizowanego w ramach projektu „Ryki w hołdzie Niepodległej”.
Gościem spotkania będzie pan Leszek Żebrowski, który wygłosi wykład pt. „Czyn zbrojny Polaków na przestrzeni dziejów i rola walki zbrojnej w obronie i odzyskiwaniu niepodległości”.
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie album ,, Dzieci Wolnej, Niepodległej, Świętej”.
Bedzie też okazja do wysłuchania i wspólnego zaspiewania patriotycznych piosenek.

Spotkanie organizowane jest przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK Koło w Rykach.

Spotkanie odbędzie się wyjątkowo nie w niedzielę, a w piątek 5 października 2018 w MGCK /pałac/ o godz. 17.00.

 

Już 14 października kolejne spotkanie dla ciekawych historii niepodległości.

Starszy wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie dr Marcin Paluch będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „Niedziela z lokalną historią” organizowanego w ramach projektu „Ryki w hołdzie Niepodległej”. Pan Marcin Paluch pracując w Zakładzie Historii i Wychowania Patriotycznego opiekuje się Naukowym Kołem Historii Lotnictwa, skupiającego studentów wojskowych i cywilnych szkoły.W zakresie badań i zainteresowań dr Marcina Palucha znajdują się między innymi:
– Formacje partyzanckie na Lubelszczyźnie w latach II wojny światowej,
– Dzieje Oręża Polskiego. Żołnierze Niezłomni 1944-1963 oraz inne zagadnienia związane z historią militarną Polski.

14.X.2018 o godz. 18.00 w sali MGCK wygłosi wykład pt. „Powstania narodowe w pamięci Polaków” Zapraszamy wszystkich miłośników historii i nie tylko. Wstęp wolny

 Warsztaty dla przedszkolaków „Polak Mały”

Serdecznie zapraszamy na spotkania dla przedszkolaków „Polak Mały” W ramach projektu ,, W hołdzie dla Niepodległej” realizowanego w ramach programu „Niepodległa” Miejsko-Gminne centrum Kultury w Rykach zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym na warsztaty pod tytułem „Polak Mały”. Warsztaty będą miały na celu zapoznanie najmłodszych obywateli z polskimi symbolami narodowymi takimi jak barwy narodowe, czy godło. Podczas spotkania dzieciaki obejrzą film, a po projekcji prowadzący warsztaty opowie w przystępny sposób o symbolach pokazanych w filmie. Na uczestników będą także czekały zajęcia plastyczne na temat symboli narodowych.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Młody Patriota”

W ramach projektu ,, W hołdzie dla Niepodległej” realizowanego w ramach programu „Niepodległa” Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach wraz z partnerem Publiczną Szkołą Podstawową nr 2 w Rykach zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach pod tytułem „Młody Patriota”. Dzieci poznają jak kształtował się wizerunek Orła Białego i Godła Polskiego na przestrzeni dziejów. Podczas spotkań historyk opowie o historii Godła Polskiego, następnie dzieci wykonają płaskorzeźby dawnych oraz współczesnego Godła Polski wg. wzorów za pomocą plasteliny.
Warsztaty odbędą się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Rykach 31.10 i 7.10.2018 r.

Wykonane prace będzie można oglądać na wystawie podczas koncertu galowego „Ryki w hołdzie dla Niepodległej”

GRA MIEJSKA „DUCHY PRZESZŁOŚCI. ŚLADAMI ORŁA BIAŁEGO” – w ramach projektu „Ryki w hołdzie Niepodległej” realizowanego w ramach programu „Niepodległa”
Gra nawiązuje tematyką do obchodzonych w listopadzie tradycyjnych Dziadów oraz rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Gra polega na symbolicznej podróży w przeszłość. Dzięki postaci Dziada – łącznika między światem żywych i umarłych, między teraźniejszością a przeszłością, gracze spotykać będą dusze dawno zmarłych osób, które opowiadać będą o historii i dawnych czasach. Jednak, aby duchy podzieliły się swoimi tajemnicami należy wykonać zadania, które postawią przed uczestnikami.

Zapraszamy do udziału młodzież od 12 r.ż. (osoby niepełnoletnie pod opieką osoby dorosłej) w drużynach 2-5 osobowych.
Gra odbywać się będzie w godzinach 12.00 – 16.00 (do godz. 15.00 można dołączać do gry) na terenie miasta Ryki.

REGULAMIN-GRY-MIEJSKIEJ-duchy-przeszłości-śladami-orła-białego

Koncert Galowy „Ryki w hołdzie Niepodległej”

,,Ryki w hołdzie Niepodległej” to koncert zwieńczający realizowany w ostatnich miesiącach przez MGCK w Rykach projekt. Udział w nim wezmą zaproszeni Goście- Orkiestra Dęta przy OSP w Rykach oraz kwartet smyczkowy Diverso String Quartet. Ponadto, ale też przede wszystkim efekty swojej warsztatowej pracy zaprezentują uczestnicy Projektu. W ramach warsztatów teatralnych ,,Sztuka dla Niepodległej” powstało widowisko ,, Sen o wolności”, uczestnicy warsztatów wokalnych zaprezentują swoje umiejętności w repertuarze patriotycznym, a powstałe podczas warsztatów rękodzieła artystycznego Godło Polski zawiśnie na honorowym miejscu sceny Kina Renesans. Będzie można obejrzeć również prace plastyczne wykonane przez uczestników warsztatów ,,Młody Patriota”, ,,Polak Mały”. Organizatorzy przewidzieli również słodką niespodziankę.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA NA LATA 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa”.
Biuro Programu „Niepodległa” jest narodową instytucją kultury odpowiedzialną za koordynację obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Spotkanie z lokalną historią -Zmiany społeczne w okresie zaborów – wykład oraz otwarcie wystawy „Tak powstawała Niepodległa”

Tym razem zaproszony do wygłoszenia wykładu został pan dr hab. Dariusz Tarasiuk na co dzień pracujący jako adiunkt w Zakładzie Historii XIX wieku i Dziejów Europy Wschodniej na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Podczas tego spotkania słuchacze dowiedzą się więcej na temat zmian społecznych, jakie zachodziły w okresie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Rozmawiać będziemy o klasach społecznych i ich przemianach, o życiu codziennym pod zaborami, przemianach społeczno-gospodarczych.
Wykładowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Tak powstawała Niepodległa”, przygotowanej przez biuro programu „Niepodległa”, poświęconej procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej.
Ekspozycja przedstawia wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”, autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

Spektakl „Sen o wolności”

Utalentowana i zaangażowana młodzież, nieprzewidywalne miejsce i wyśmienita kadra!
Zapraszamy na spektakl teatralno-muzyczny „Sen o wolności” w wykonaniu dzieci i młodzieży pracujących pod opieką instruktorów: pana Patryka Pawelca – instruktora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury ds. literatury i recytacji oraz pana Michała Pastuszaka – instruktora ds. żywego słowa i muzyki Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie.
Spektakl został premierowo zaprezentowany podczas Koncertu Galowego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zdobył uznanie publiczności oraz ze względu na duże zainteresowanie powtórzony 16 listopada 2018r.

Ściężka historyczno-edukacyjna „Śladami Orła Białego”

Ścieżka historyczno-edukacyjna „Śladami Orła Białego”