IZBA ORLIKA

Izba Pamięci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” i Jego Żołnierzy znajduje się w Pałacu, siedzibie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11 w Rykach. Powstała dzięki wieloletnim staraniom Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach, Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Uroczystego otwarcia dokonano 24 czerwca 2018r. w 72. rocznicę śmierci „Orlika”.

W tym miejscu znajdują się liczne i unikatowe fotografie przedstawiające Mariana Bernaciaka i Jego Żołnierzy, oryginały i skany dokumentów, map, szkiców z czasów walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Zgromadzono również repliki broni, elementy umundurowania, a także oryginalne fragmenty wyposażenia Żołnierz Armii Krajowej.

Pod gablotami umieszczono również inne przedmioty związane z działalnością Żołnierzy Niezłomnych. Ściany Izby zdobi wielkoformatowa fototapeta przedstawiająca „Orlika” wjeżdżającego do Ryk w ramach akcji „Burza” w lipcu 1944 roku oraz gabloty zawierające cenne pamiątki z miejsc związanych z historią polskiego podziemia antykomunistycznego.

W Izbie odbywają się prelekcje historyczne, spotkania z kombatantami, prezentowane są również wystawy. Do roku 2018 na terenie powiatu ryckiego brakowało miejsca, gdzie można byłoby przechowywać i udostępniać dokumenty i inne pamiątki związane z podziemiem antykomunistycznym oraz działalnością Majora Mariana Bernaciaka i jego podkomendnych. Izba ta jest nie tylko miejscem upamiętnienia, ale również spełnia niezwykłe ważną rolę edukacyjno – wychowawczą dla najmłodszego pokolenia. Jest również jednym z bardziej znaczących symboli systematycznego odkłamywania polskiej historii i powrotu wielkiego Bohatera Ziemi Ryckiej do świadomości społecznej i historycznej mieszkańców Ryk i okolic.

[huge_it_gallery id=”169″]