Dożynki

Dożynki 🌾to piękny staropolski obrzęd rolniczy od wieków zakorzeniony w polskiej kulturze i tradycji. Zgodnie z nią , po zakończeniu żniw, organizowane są dożynki. Tegoroczne Dożynki w Gminie Ryki odbyły się 28 sierpnia 2022 r. Organizatorem byli Gmina Ryki, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach, Parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Henryk Kowalczyk.

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach, następnie korowód dożynkowy na czele z Orkiestrą Dętą OSP w Rykach udał się na plac pałacowo-parkowy , gdzie odbyła się dalsza uroczystość.

Zobaczyliśmy przepiękne wieńce dożynkowe zrobione z zebranych na polach kłosów i dorodnych ziaren zbóż, kwiatów polnych czy zielonych liści.

Oprócz tradycji dożynkowych jak uroczyste dzielenie się chlebem, ośpiewanie wieńca dożynkowego, nie mogło zabraknąć też innych atrakcji. A były to : występy grup wokalnych- zespoły śpiewaczy ludowych „Pelagia”, Czerniczanki, Głuskowianki,Aktywnego KGW w Zalesiu, Orkiestry Dętej OSP w Rykach , Chóru Seniora Relaks oraz występ artystyczny Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego Ryki,Zespołu Tańca Ludowego Ryki i Kapeli „Rykowiacy”. Można było tez skorzystać ze specjalnej strefy z warsztatami i animacjami dla najmłodszych, Wiejskiej Chatki. A na licznych stoiskach podziwiać rękodzieło lokalnych wystawców i Kół Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym radosnym dniu !!!