Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wraz z Organizatorem, Światowym Związkiem Żołnierzy AK Koło w Rykach im. Mariana Bernaciaka „Orlika”, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada na 1 marca. Tego dnia, oprócz uroczystych obchodów, w siedzibie Centrum Kultury i Sportu w Rykach – w pałacu będzie możliwość zwiedzania Izby Pamięci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” i Jego Żołnierzy.

Major Marian Bernaciak „Orlik” jest legendą Ziemi Ryckiej. Syn rymarza z Zalesia. Absolwent Gimnazjum Państwowego im. Adama ks. Czartoryskiego w Puławach w roku 1937 oraz Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Generała Józefa Bema w Zambrowie w roku 1938. Obrońca Ojczyzny w walce z najeźdźcą niemieckim i sowieckim w roku 1939 na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Jeden z tych nielicznych, którzy zbiegli z transportów sowieckich jadących w stronę Katynia i wrócili na plac boju. Jeden z tych, którzy nie dali się zabić w katyńskich dołach śmierci. Legendarny dowódca wojska Inspektoratu Puławskiego Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierz Wyklęty. Do końca pozostały wierny złożonej przysiędze. Dowódca wielu akcji i walk wyzwoleńczych. Poległ w walce z obławą komunistyczną 24 czerwca 1946 w Piotrówku.

Izba Pamięci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” i Jego Żołnierzy powstała w Pałacu przy ul. Warszawskiej 11 w Rykach wieloletnim staraniem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach oraz Burmistrza Ryk Jarosława Żaczka oraz Centrum Kultury i Sportu w Rykach. Uroczystego otwarcia dokonano 24 czerwca 2018 r. w 72. rocznicę śmierci „Orlika”. W miejscu tym zgromadzono liczne pamiątki, dokumenty, zdjęcia dotyczące podziemia antykomunistycznego Ziemi Ryckiej.

Jednocześnie przypominamy, że 5 marca o godzinie 17.00 w Kinie Renesans odbędzie się koncert Pawła Piekarczyka ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI – PODZIEMNA ARMIA POWRACA organizowany wraz z Burmistrzem Ryk Jarosławem Żaczkiem. Wstęp wolny.

#GminaRyki